|  | 

Zdrowie

Materiał biopsyjny

W materiale biopsyjnym pobranym z dolnej wargi, zawierającym drobne gruczoły ślinowe, można stwierdzić liczne komórki plazmatyczne, wytwarzające 3 główne klasy Ig. Niektórzy autorzy wykazali aktywność czr w produkowanych Ig, co tłumaczyłoby pochodzenie tego antyprzeciwciała w surowicy chorych. Największe znaczenie ma wykrycie przeciwciał przeciw przewodom wyprowadzającym gruczołów ślinowych, czynnika reumatoidalnego i przeciwciał przeciwjądrowych. Te ostatnie dają często typ plamkowy i jąderkowy fluorescencji, oraz reagują z SS-DNA. Guzkowe zapalenie tętnic zalicza się dziś do szerszej grupy zmian zapalnych naczyń, w której skład wchodzą zapalenia naczyń w przebiegu innych chorób tkanki łącznej, choroba Wegenera, olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic, choroba Schónleina i Henocha i inne. Wspólną cechą tych chorób jest uszkodzenie ściany naczyń, związane z naciekami komórkowymi i kompleksami immunologicznymi. Część antygenową kompleksów mogą stanowić antygeny wirusowe, paciorkowcowe, a także pochodne niektórych leków, jak: sulfonamidy, antybiotyki, tiouracyl i in.

material-biopsyjny

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Dentysta Warszawa Wola

    Dentysta Warszawa Wola

    Dentysta to specjalista, którego wizyta bywa często kojarzona z nieprzyjemnymi doświadczeniami. Jednakże, w dzisiejszych czasach stomatologia znacznie się rozwija i wiele gabinetów stawia na przyjazne podejście do pacjenta oraz nowoczesne rozwiązania. Jednym z takich miejsc jest gabinet dentystyczny w Warszawie Woli. Wizyta u dentysty często kojarzy się z bólem, strachem, niepokojem i innymi negatywnymi emocjami.

  • Coco Clinic – medycyna estetyczna i kosmetologia 42-600 Tarnowskie Góry

    Coco Clinic – medycyna estetyczna i kosmetologia 42-600 Tarnowskie Góry

    Czym jest kosmetologia Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę jest ta cała kosmetologia i jakie jest jej odniesienie w codziennym życiu. Jakie korzyści przynosi i czy warto z niej korzystać. A także, jak znaleźć dobrego kosmetologa. Czy warto się nią interesować i co ciekawego można powiedzieć na jej temat? Czy bycie kosmetologiem to opłacalny