|  | 

Zdrowie

Strychnina i jej preparaty

Strychnina, alkaloid uzyskany z nasion rośliny. kulczyba wronie oko (Strychnos nux vomica), działa przez pobudzenie ośrodków naczynioruchowych, zwłaszcza rdzenia kręgowego. Znosi działanie hamujących interneuronów w rdzeniu kręgowym, w wyniku czego dochodzi do zwiększenia aktywności neuronów ruchowych. Strychnina jest antagonistą glicyny, aminokwasu wpływającego hamująco na elementy neuronalne rdzenia. W normotermii strychnina nie podwyższa ciśnienia tętniczego. W stanach związanych z nagłym spadkiem ciśnienia na ogół alkaloid ten nie ma większego znaczenia. Kwestionowana jest również przez niektórych autorów wartość lecznicza Strychniny w przewlekłym podciśnieniu, choć subiektywna poprawa jest najczęściej wyraźna. Być może subiektywne odczucie poprawy związane jest także z tonizującym działaniem alkaloidu na przewód pokarmowy i inne narządy. W dawkach toksycznych strychnina może wywołać znaczny wzrost ciśnienia tętniczego wskutek skurczu naczyń jamy brzusznej. Wzrost ciśnienia w czasie drgawek jest związany częściowo z uciskiem wywieranym na naczynia, przez kurczące się -mięśnie. Pod wpływem strychniny następuje rozkurcz naczyń mózgowych i skórnych. Strychnina działa także na korę mózgową. Jako objaw niepożądany po dawkach leczniczych może wystąpić umiarkowane pobudzenie psychomotoryczne. Zastosowanie lecznicze. Przewlekłe podciśnienie konstytucjonalne, okres rekonwalescencji po chorobach zakaźnych, niektóre inne choroby. Przeciwwskazania. Padaczka,nadciśnienie tętnicze.

strychnina-i-jej-preparaty

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Dentysta Warszawa Wola

    Dentysta Warszawa Wola

    Dentysta to specjalista, którego wizyta bywa często kojarzona z nieprzyjemnymi doświadczeniami. Jednakże, w dzisiejszych czasach stomatologia znacznie się rozwija i wiele gabinetów stawia na przyjazne podejście do pacjenta oraz nowoczesne rozwiązania. Jednym z takich miejsc jest gabinet dentystyczny w Warszawie Woli. Wizyta u dentysty często kojarzy się z bólem, strachem, niepokojem i innymi negatywnymi emocjami.

  • Coco Clinic – medycyna estetyczna i kosmetologia 42-600 Tarnowskie Góry

    Coco Clinic – medycyna estetyczna i kosmetologia 42-600 Tarnowskie Góry

    Czym jest kosmetologia Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę jest ta cała kosmetologia i jakie jest jej odniesienie w codziennym życiu. Jakie korzyści przynosi i czy warto z niej korzystać. A także, jak znaleźć dobrego kosmetologa. Czy warto się nią interesować i co ciekawego można powiedzieć na jej temat? Czy bycie kosmetologiem to opłacalny