|  | 

Zdrowie

Uogólniona twardzina skóry

Źródłem tej choroby jest nadmierna synteza kolagenu i istoty podstawowej tkanki łącznej, co prowadzi do uogólnionego włóknienia skóry właściwej i narządów wewnętrznych. U chorych występują autoprzeciwciała, jak czynnik reumatoidalny, przeciwciała przeciwjądrowe, mające zdolność wiązania dopełniacza, a także kompleksy immunologiczne w surowicy. Niekiedy występują wykładniki odpowiedzi komórkowej wobec niektórych antygenów tkankowych i narządowych, jak np. stymulacja limfocytów pod wpływem DNA i histonu. Choroba często kojarzy się z innymi chorobami autoimmunizacyjnymi, jak zespół Sjógrena lub LED. Zmiany immunomorfologiczne. W biopsji skóry nie stwierdza się zmian. W przypadku zajęcia nerek można stwierdzić kompleksy immunologiczne w pętlach naczyniowych kłębuszków. Diagnostyka immunologiczna ma znaczenie uzupełniające rozpoznanie. Pomocne jest wykrycie PPJ, które zwykle wykazują typ plamkowy fluorescencji lub jąderkowy. Pozwala to odróżnić twardzinę z zajęciem narządów wewnętrznych od postaci ograniczonej do skóry, w której na ogół nie spotyka się PPJ.

uogolniona-twardzina-skory

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Dentysta Warszawa Wola

    Dentysta Warszawa Wola

    Dentysta to specjalista, którego wizyta bywa często kojarzona z nieprzyjemnymi doświadczeniami. Jednakże, w dzisiejszych czasach stomatologia znacznie się rozwija i wiele gabinetów stawia na przyjazne podejście do pacjenta oraz nowoczesne rozwiązania. Jednym z takich miejsc jest gabinet dentystyczny w Warszawie Woli. Wizyta u dentysty często kojarzy się z bólem, strachem, niepokojem i innymi negatywnymi emocjami.

  • Coco Clinic – medycyna estetyczna i kosmetologia 42-600 Tarnowskie Góry

    Coco Clinic – medycyna estetyczna i kosmetologia 42-600 Tarnowskie Góry

    Czym jest kosmetologia Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę jest ta cała kosmetologia i jakie jest jej odniesienie w codziennym życiu. Jakie korzyści przynosi i czy warto z niej korzystać. A także, jak znaleźć dobrego kosmetologa. Czy warto się nią interesować i co ciekawego można powiedzieć na jej temat? Czy bycie kosmetologiem to opłacalny