|  | 

Zdrowie

Wiązanie się przeciwciał

Wiązanie się przeciwciał z antygenami jądrowymi prowadzi do tworzenia się znacznych ilości rozpuszczalnych kompleksów immunologicznych o przewadze antygenu, wiążących dopełniacz. Odkładają się one w wielu narządach, zwłaszcza w nerkach, skórze i splocie naczyniówkowym komór mózgowych, i są odpowiedzialne za znaczną część zmian patologicznych w tej chorobie. Liszaj rumieniowaty uchodzi za głównego przedstawiciela grupy tzw. chorób na tle kompleksów immunologicznych. Oprócz PPJ występują często przeciwciała przeciw różnym krwinkom, dające objawy niedokrwistości, leukopenii lub trombocytopenii. Występują również przeciwciała przeciwcytoplazmatyczne o różnej swoistości. Oprócz zaburzeń odpowiedzi humoralnej, określanych ogólnie jako nadczynność komórek B, występują w liszaju rumieniowatym zmiany w odporności komórkowej. Wyrażają się one spadkiem nasilenia odczynów skórnych na antygeny bakteryjne, częstą limfopenią, która może być związana z przeciwciałami limfocytotoksycznymi. Występują także zmiany w obrębie subpopulacji komórek T, a zwłaszcza spadek komórek supresorowych, co warunkuje prawdopodobnie nadczynność limfocytów B. Istotną, choć nie wyjaśnioną jeszcze, rolę w patogenezie LED odgrywają zmiany w grasicy.

wiazanie-sie-przeciwcial

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Dentysta Warszawa Wola

    Dentysta Warszawa Wola

    Dentysta to specjalista, którego wizyta bywa często kojarzona z nieprzyjemnymi doświadczeniami. Jednakże, w dzisiejszych czasach stomatologia znacznie się rozwija i wiele gabinetów stawia na przyjazne podejście do pacjenta oraz nowoczesne rozwiązania. Jednym z takich miejsc jest gabinet dentystyczny w Warszawie Woli. Wizyta u dentysty często kojarzy się z bólem, strachem, niepokojem i innymi negatywnymi emocjami.

  • Coco Clinic – medycyna estetyczna i kosmetologia 42-600 Tarnowskie Góry

    Coco Clinic – medycyna estetyczna i kosmetologia 42-600 Tarnowskie Góry

    Czym jest kosmetologia Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę jest ta cała kosmetologia i jakie jest jej odniesienie w codziennym życiu. Jakie korzyści przynosi i czy warto z niej korzystać. A także, jak znaleźć dobrego kosmetologa. Czy warto się nią interesować i co ciekawego można powiedzieć na jej temat? Czy bycie kosmetologiem to opłacalny