|  | 

Zdrowie

Zaleznosc alkoholowa

Zależność alkoholowa ma charakter zależności psychofizycznej, zbliżonej do zależności barbituranowej. Nagłe zaprzestanie picia alkoholu wywołuje u osób uzależnionych objawy zespołu abstynencyjnego (ang. wit-hdrawal syndrome). Zespół ten charakteryzują następujące objawy: zwiększenie pobudliwości, lęk, drżenie mięśniowe, nasilenie odruchó\v, zwiększenie temperatury, nudności, wymioty, obfite pocenie, przyśpieszenie czynności serca. W ciężkich przypadkach występują silne zaburzenia psychiczne (majaczenie drżenne, delirium) z omamami, silnym podnieceniem i lękiem. Pojawiają się napady drgawkowe. Śmiertelność w silnych zespołach abstynencyjnych przekracza 30%. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwdrgawkowych, takich jak klometiazol (Clometiazol, Hemineurin), pochodnych benzodiazepiny oraz agonistów GABA (kwas aminooksyoctowy, AOAA). Rzadziej stosuje się inne leki przeciwdrgawkowe (fenytoina). Konieczne może okazać się zwalczanie zaburzeń ogólnych i zaburzeń gospodarki elektrolitowej i równowagi kwasowo-zasadowej (kwasica!). W przypadku silnych zaburzeń psychotycznych (omamy) można stosować neuroleptyk!, zaleca się jednak dużą ostrożność ze względu na ich właściwości obniżania . progu drgawkowego.

zaleznosc-alkoholowa

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Dentysta Warszawa Wola

    Dentysta Warszawa Wola

    Dentysta to specjalista, którego wizyta bywa często kojarzona z nieprzyjemnymi doświadczeniami. Jednakże, w dzisiejszych czasach stomatologia znacznie się rozwija i wiele gabinetów stawia na przyjazne podejście do pacjenta oraz nowoczesne rozwiązania. Jednym z takich miejsc jest gabinet dentystyczny w Warszawie Woli. Wizyta u dentysty często kojarzy się z bólem, strachem, niepokojem i innymi negatywnymi emocjami.

  • Coco Clinic – medycyna estetyczna i kosmetologia 42-600 Tarnowskie Góry

    Coco Clinic – medycyna estetyczna i kosmetologia 42-600 Tarnowskie Góry

    Czym jest kosmetologia Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę jest ta cała kosmetologia i jakie jest jej odniesienie w codziennym życiu. Jakie korzyści przynosi i czy warto z niej korzystać. A także, jak znaleźć dobrego kosmetologa. Czy warto się nią interesować i co ciekawego można powiedzieć na jej temat? Czy bycie kosmetologiem to opłacalny