|  | 

Zdrowie

Zaleznosc fizyczna

Zależność jest to stan, w którym utrzymanie stałego działania leku jest niezbędne do zachowania pozornych objawów pełnego zdrowia: optymalnego funkcjonowania organizmu i dobrego samopoczucia. Tak więc zależność może być wprawdzie spowodowana długotrwałym stosowaniem leku w celach terapeutycznych (np. przy podawaniu opiatów dla łagodzenia bólów nowotworowych), najczęściej jednak jestona następstwem nadużywania środków chemicznych, często nie należących do związków leczniczych. Wyróżniamy dwa typy zależności: zależność psychiczną, charakteryzującą się trudnym do przezwyciężenia dążeniem do przyjmowania środka, oraz zależność fizyczną (zespół neuroadaptacyjny) wdrażającą się koniecznością (przymusem) przyjmowania środka w celu niedopuszczenia do wystąpienia zespołu abstynencji odstawiennej. Znacznie więcej środków wywołuje zależność psychiczną aniżeli zależność fizyczną. Zależność fizyczna jest spowodowana stanem euforii .(błogostanu) wywołanym przez środek i teoretycznie może ją wywołać każdy związek działający na ośrodkowy układ nerwowy. Pomiędzy poszczególnymi środkami istnieją jednak znaczne różnice w szybkości wywoływania i w nasileniu zależności psychicznej. Etanol może wywoływać silną zależność psychiczną już po jednorazowym przyjęciu. Szybko wywołuje też zależność psychiczną kokaina, chlorowcowane węglowodory o niskiej temperaturze wrzenia, środki działające pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy.

zaleznosc-fizyczna

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Dentysta Warszawa Wola

    Dentysta Warszawa Wola

    Dentysta to specjalista, którego wizyta bywa często kojarzona z nieprzyjemnymi doświadczeniami. Jednakże, w dzisiejszych czasach stomatologia znacznie się rozwija i wiele gabinetów stawia na przyjazne podejście do pacjenta oraz nowoczesne rozwiązania. Jednym z takich miejsc jest gabinet dentystyczny w Warszawie Woli. Wizyta u dentysty często kojarzy się z bólem, strachem, niepokojem i innymi negatywnymi emocjami.

  • Coco Clinic – medycyna estetyczna i kosmetologia 42-600 Tarnowskie Góry

    Coco Clinic – medycyna estetyczna i kosmetologia 42-600 Tarnowskie Góry

    Czym jest kosmetologia Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę jest ta cała kosmetologia i jakie jest jej odniesienie w codziennym życiu. Jakie korzyści przynosi i czy warto z niej korzystać. A także, jak znaleźć dobrego kosmetologa. Czy warto się nią interesować i co ciekawego można powiedzieć na jej temat? Czy bycie kosmetologiem to opłacalny