|  | 

Zdrowie

Zaleznosc krzyzowa

Z pojęciem zależności łączy się ściśle zjawisko zależności krzyżowej. Pod określeniem tym rozumiemy zdolność zapobiegania wystąpieniu objawów abstynencji (a więc i utrzymywania stanu zależności) przy stosowaniu środka innego niż ten, który zależność wywołał. Jest to więc zjawisko pokrewne tolerancji krzyżowej. Występowanie zależności krzyżowej wykorzystywane jest w leczeniu ciężkiej zależności fizycznej: niekontrolowaną zależność wywołaną przez szczególnie niebezpieczne środki (np. ze względu na drogę podania, mutagenność itp.) zastępuje się zależnością kontrolowaną przy użyciu środka stosunkowo mniej niebezpiecznego. Zależność krzyżowa dotyczy przede wszystkim środków należących do tej samej grupy, niemniej dotyczyć ona może również środków należących do różnych grup, np. zależność krzyżowa między etanolem a pochodnymi benzodiazepiny, barbituranami a pochodnymi benzodiazepiny itp.

zaleznosc-krzyzowa

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Dentysta Warszawa Wola

    Dentysta Warszawa Wola

    Dentysta to specjalista, którego wizyta bywa często kojarzona z nieprzyjemnymi doświadczeniami. Jednakże, w dzisiejszych czasach stomatologia znacznie się rozwija i wiele gabinetów stawia na przyjazne podejście do pacjenta oraz nowoczesne rozwiązania. Jednym z takich miejsc jest gabinet dentystyczny w Warszawie Woli. Wizyta u dentysty często kojarzy się z bólem, strachem, niepokojem i innymi negatywnymi emocjami.

  • Coco Clinic – medycyna estetyczna i kosmetologia 42-600 Tarnowskie Góry

    Coco Clinic – medycyna estetyczna i kosmetologia 42-600 Tarnowskie Góry

    Czym jest kosmetologia Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę jest ta cała kosmetologia i jakie jest jej odniesienie w codziennym życiu. Jakie korzyści przynosi i czy warto z niej korzystać. A także, jak znaleźć dobrego kosmetologa. Czy warto się nią interesować i co ciekawego można powiedzieć na jej temat? Czy bycie kosmetologiem to opłacalny