|  | 

Zdrowie

Zmiany immunomorfologiczne

W maziówce zmienionego stawu stwierdza się liczne komórki plazmatyczne, wytwarzające poszczególne klasy Ig. Część komórek reaguje z agregowaną IgG, co wskazuje, że powstaje w nich czr. Kompleksy immunologiczne można również wykryć w granulocytach, makrofagach i pozakomórkowo. Podstawowym badaniem jest wykrycie i określenie miana czynnika reumatoidalnego. Czynnik reumatoidalny klasy IgM występuje u 60?70% chorych, często współistnieje z guzkami podskórnymi i pogarsza rokowanie. U pozostałych chorych należy szukać czr w obrębie innych klas Ig. Dla wspomnianych postaci pokrewnych rzs, a zwłaszcza dla gośćca młodocianych, jest znamienne występowanie czr-IgG. U około 25% chorych występują przeciwciała przeciwjądrowe, zwykle w klasie IgM. Przydatna jest również ocena występowania kompleksów immunologicznych w surowicy i wysięku stawowym, a także poszukiwanie krioglobulin, Ig precypitujących w temperaturze poniżej 37°C, które często przejawiają aktywność czr. Liszaj rumieniowaty układowy, liszaj rumieniowaty trzewny jest to przewlekła choroba charakteryzująca się zapaleniem i zmianami zwyrodnieniowymi skóry, nerek, błon surowiczych, układu kostno-stawowego, krwiotwórczego, układu nerwowego ośrodkowego. Występuje zwykle u kobiet, częściej u rasy czarnej niż białej, ma przebieg przewlekły, z okresami zaostrzenia i remisji. LED należy do chorób o największej ilości odchyleń immunologicznych. Cechą znamienną jest występowanie licznych autoprzeciwciał przeciwko wielu autoantygenom ustroju oraz ich związek z objawami choroby. Szczególnie ważne są przeciwciała przeciwko różnym składowym kwasów nukleinowych, określane wspólnym mianem przeciwciał przeciw-jądrowych.

zmiany-immunomorfologiczne

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Dentysta Warszawa Wola

    Dentysta Warszawa Wola

    Dentysta to specjalista, którego wizyta bywa często kojarzona z nieprzyjemnymi doświadczeniami. Jednakże, w dzisiejszych czasach stomatologia znacznie się rozwija i wiele gabinetów stawia na przyjazne podejście do pacjenta oraz nowoczesne rozwiązania. Jednym z takich miejsc jest gabinet dentystyczny w Warszawie Woli. Wizyta u dentysty często kojarzy się z bólem, strachem, niepokojem i innymi negatywnymi emocjami.

  • Coco Clinic – medycyna estetyczna i kosmetologia 42-600 Tarnowskie Góry

    Coco Clinic – medycyna estetyczna i kosmetologia 42-600 Tarnowskie Góry

    Czym jest kosmetologia Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę jest ta cała kosmetologia i jakie jest jej odniesienie w codziennym życiu. Jakie korzyści przynosi i czy warto z niej korzystać. A także, jak znaleźć dobrego kosmetologa. Czy warto się nią interesować i co ciekawego można powiedzieć na jej temat? Czy bycie kosmetologiem to opłacalny