|  |

Objawy zapalenia zatok

Zapalenie zatok, zwane też zapaleniem zatok przynosowych, jest chorobą, która dotyka wiele osób na całym świecie. Zatoki to puste przestrzenie w kościach twarzy, które łączą się z nosogardzielą. Zapalenie zatok jest wynikiem infekcji, która powoduje obrzęk błony śluzowej zatok i zwiększoną produkcję śluzu. Chociaż zapalenie zatok jest chorobą, która zazwyczaj nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, to jednak może powodować znaczne dyskomfort i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Poniżej omówimy objawy zapalenia zatok.

Ból i ciężkość w okolicy zatok
Jednym z najczęstszych objawów zapalenia zatok jest ból i ciężkość w okolicy zatok. Ból zwykle występuje w jednej lub kilku zatokach i może być intensywny, szczególnie w okolicy czoła, nosa i policzków. Może on nasilać się w trakcie pochylania się lub w pozycji leżącej.

Zatkanie nosa i trudności w oddychaniu
Innym częstym objawem zapalenia zatok jest zatkanie nosa i trudności w oddychaniu. Choroba ta powoduje obrzęk błony śluzowej nosa i zatok, co utrudnia przepływ powietrza przez nozdrza. Może to prowadzić do uczucia duszności i dyskomfortu podczas oddychania.

Wyciek z nosa
Zapalenie zatok często powoduje wyciek z nosa. Może to być wydzielina o różnym kolorze i konsystencji, w zależności od rodzaju infekcji. W niektórych przypadkach wydzielina może mieć kolor zielonkawy lub żółtawy i być gęsta i lepka.

Ból gardła i kaszel
Osoby z zapaleniem zatok często doświadczają bólu gardła i kaszlu. Chociaż te objawy nie są bezpośrednio związane z zatokami, mogą występować ze względu na opadający wydzielinę z nosa do gardła.

Gorączka i ogólne osłabienie
W niektórych przypadkach zapalenie zatok może prowadzić do gorączki i ogólnego osłabienia organizmu. Te objawy są wynikiem walki organizmu z infekcją i zwykle ustępują po kilku dniach.

Podsumowując, zapalenie zatok to choroba, która może powodować wiele różnych objawów. Chociaż nie jest to zwykle poważne zagrożenie dla zdrowia, to jednak może powodować znaczne dyskomforty i utrudniać codzienne funkcjonowanie.

objawy-zapalenia-zatok

ABOUT THE AUTHOR